چه میزان سرمایه گذاری به تیم های پذیرفته شده در شتابدهنده TAC ارائه می شود؟

تیم شما به طور متوسط معادل ۴۰۰-۳۵۰ میلیون ریال سرمایه (شامل سرمایه نقدی، تجهیزات، امکانات، زیرساخت، سرور رایانش ابری، اینترنت پرسرعت، و …) در ازای ۱۵% از سهام خواهد گرفت. شما همچنین به مجموعه ایی از خدمات شامل دوره ها و کلاس های آموزشی تخصصی، رستوران و خورد و خوراک، فضای کاری مشترک با دیگر تیم ها، مشاوره های مالی، حقوقی و … دست خواهید یافت.

آموزش ها و راهنمایی هایی که در شروع راه اندازی کسب و کارتان از منتورها و مربیان شتابدهنده تک دریافت خواهید کرد، بسیار با ارزش هستند و همچنین فرصت ارائه نتیجه فعالیت هایتان را به سرمایه گذاران شخصی و شرکتی، و شرکت های سرمایه گذاری، در پایان دوره شتابدهی به شما داده خواهد شد.

چه نوع استارتاپ هایی را پذیرش می کنید؟

هدف ما جذب و کمک به راه اندازی سریع و رشد پرشتاب استارتاپ های حول فناوری است که معمولا استارتاپ های اینترنتی، نرم افزاری، همراه، و … است البته، استارتاپ هایی که در حوزه های دیگر هستند اما فناوری اطلاعات در آن ها نقش اساسی دارد هم مورد نظر هستند. برای مثال، استارتاپ هایی که در حوزه سلامت هستند و از فناوری اطلاعات برای ایجاد نوآوری در این حوزه استفاده کرده اند. اضافه بر آن، ما به دنبال استارتاپ هایی هستیم که پتانسیل گسترش به کل کشور و خارج از آن را هم داشته باشند. به طور مشخص، ما ایده های که در حوزه های مشاوره فردی، راه اندازی رستوران، کافه، فروشگاه، مغازه، و کسب و کارهای محلی غیرقابل گسترش باشند را نمی پذیریم.

چرا TAC در ازای حمایت از ما، سهام می خواهد؟

مانند شما، ما هم کارآفرین هستیم! ما معتقدیم که ارزشی که از طریق آموزش ها، ارتباطات، شبکه سازی و راهنمایی ها ارائه می شود، بسیار گرانبهاست. برنامه شتابدهی TAC، به شما امکان یک شروع سالم، حمایت شده، و بدون ترس از شکست را برای راه اندازی کسب و کارتان ارائه می کند و تلاش می کند شانس موفقیت شما را بالا ببرد. پس از پذیرش شما در TAC، ما تمام تلاشمان را برای موفقیت شما از طریق ارائه آموزش های عملی، معرفی شما به افراد و شرکت های تاثیر گذار، همکاری در مشخص کردن استراتژی شما، یافتن سرمایه گذاران بیشتر برای شما، و … بکار خواهیم گرفت. به این ترتیب، موفقیت شما، موفقیت ما هم هست.

آیا می توانم با ایده ای که کار بر روی آن را شروع کرده ام، به TAC بیایم؟

چرا که نه! اگر شما استارتاپ تان را راه اندازی کرده اید، تیم تشکیل داده اید و در مسیر کاری تان گام بر می دارید، این یک برتری برای شماست به نسبت کسانی که هنوز کاری نکرده اند. بنابراین ما ارزش بیشتری برای این گونه استارتاپ ها قائل هستیم. البته هیچ وقت برای حرکت به سوی موفقیت، دیر نیست.

آیا می توانم از دفتر TAC بازدید کوتاهی داشته باشم؟

بله حتما اما تنها با هماهنگی قبلی. مراجعه شما بدون هماهنگی، بر روی درخواست تان اثر منفی خواهد داشت. اما ما، خوشحال خواهیم شد که فضای شتابدهنده را به شما نشان دهیم و برای این کار، جلسات و دورهمی های اختصاصی را در نظر گرفته ایم که زمان آن را از طریق خبرنامه اطلاع خواهیم داد.

آیا باید تمام ۳ ماه آنجا حضور داشته باشم؟

استارتاپ شما، مال شماست و اختیار سپری کردن وقت تان هم دست خودتان است. برای رسیدن به موفقیت، باید به خودتان، اهداف و برنامه های تان متعهد باشید.  ما انتظار داریم که این تعهد را نشان دهید و اکثر وقتتان را در TAC باشید. ما معتقدیم که حضور در شتابدنده برای شما و هم تیمی هایتان بسیار مفید خواهد بود چراکه فرصت متعدد یادگیری مانند شرکت در دوره ها، کارگاه ها، و برنامه های راهنمایی و هدایت از طرف مربیان، شبکه سازی، و … را خواهید داشت

من تهران زندگی نمی کنم آیا می توانم درخواست پذیرش دهم؟

بله حتما. ما خوشحال خواهیم شد تا بتوانیم منابعی که در اختیار داریم را به طور متناسب، در اختیار کارآفرینان مصمم از سراسر کشور قرار دهیم. اما تنها یک نکته وجود دارد و آن هم این است که امکان اسکان و فراهم کردن محل اقامت نداریم. اما با این حال، از حضور شما در TAC، از هرجای ایران عزیزمان که باشید، استفبال می کنیم.

شتابدهنده TAC چه چیزهای دیگری ارائه می کند؟ فضای کار، اینترنت، امور حقوقی، هاستینگ، ...؟

ما به شما، فضای کاری منحصر به فرد به تعداد اعضای تیم‌تان، فضای برگزاری جلسات، رستوران، فضای پذیرایی و رفع خستگی، اینترنت پرسرعت وایرلس، خط تلفن، تجهیزات اداری، و … ارائه می کنیم. افزون بر آن، بر روی بستر رایانش ابری، تمامی نیازمندی های فنی شما از لحاظ سرور مجازی با مشخصات بالا، هاستینگ نامحدود، و … را هم در اختیار خواهید داشت، همچنین، افراد خبره در زمینه های حقوقی، امور مالی، حسابداری، مالیات و … به شما مشاوره  و کمک خواهند داد. همانطور که می دانید، ارزش همه این ها، میلیون ها تومان است. در واقع ما می خواهیم تمرکز شما فقط بر روی ساختن محصولات و خدمات عالی باشد و نگران چیزهای دیگر نباشید.

پس از پایان دوره چه اتفاقی می افتد؟

ما سرمایه و امکانات مورد نیاز برای شروع به کار و راه اندازی کسب و کارتان را به شما می دهیم. اما به احتمال زیاد، برای اینکه بتوانید کسب و کارتان را به سرعت گسترش دهید به سرمایه های بیشتری نیاز خواهید داشت. در پایان هر ۳ ماه برنامه شتابدهی، در یک روز بخصوص، سرمایه گذاران شخصی و شرکتی بزرگ، موسسات تامین سرمایه و … از سراسر کشور گرد هم خواهند آمد تا نتیجه کارهای شما را در آن ۳ ماه بررسی کنند و به حرف های شما گوش دهند. البته نگران نباشید، در طول ۳ ماه، به شما آموزش خواهیم داد که چگونه به بهترین شکل ممکن بتوانید کارهایتان را به سرمایه گذاران ارائه کنید. پس از آن روز مشخص، سرمایه گذارانی که علاقمند به سرمایه گذاری بر روی کسب و کار شما باشند، شناسایی شده و اقدامات مربوطه برای جذب سرمایه انجام خواهد شد. از طرف دیگر؛ این امکان هم وجود دارد که سرمایه گذاران TAC خودشان به کسب و کار شما علاقمند شوند و دوباره سرمایه گذاری کنند.

با دادن ۱۵% سهام به شما، چه اتفاقی برای استارتاپم خواهد افتاد؟

ما در واقع شریک شما هستیم و نمی خواهیم مانند رئیس و مدیر شما باشیم یا کنترل استارتاپ شما را در اختیار بگیریم. همه کاره شمایید.

من، تنها هستم و هم تیمی ندارم. آیا باز هم می توانم در TAC پذیرش شوم؟ یا باید تیم تشکیل دهم؟

ما به دنبال تیم های خوب، متعادل و کارا هستیم که اعضای آن بازه سیعی از مهارت ها را پوشش دهند. به شما پیشنهاد می کنیم که فرد یا افرادی را که مهارت های شما را تکمیل می کنند به عنوان هم بنیانگذار یا هم تیمی پیدا کنید. برای مثال اگر شما یک برنامه نویس خوب هستید، تلاش کنید کسی که در کسب و کار و یا بازاریابی مهارت و تجربه دارد را بیابید. اگر هم جنبه کسب و کار آن را بهتر بلدید و مهارت فنی ندارید، اگر تنها باشید، احتمال پذیرفته شما زیاد نخواهد بود. در نتیجه بهتر است که یک برنامه نویس خوب پیدا کنید که به شما ملحق شود.

چگونه هم تیمی پیدا کنم؟

یکی از راه های مناسب برای آشنا شدن با افرادی که مثل شما فکر می کنند و می توانند هم بنیانگذار شما باشند، شرکت در دورهمی های مختلف و مرتبط است.

معیار پذیرش استارتاپ ها برای ورود به شتابدهنده TAC چیست؟

ما بنیانگذاران و تیم‌های خوبی که محصولات یا خدماتی را پیشنهاد می دهند که مشکلات واقعی مردم را رفع می کند یا نوآوری معنادار ایجاد می کند را انتخاب می کنیم. نکته مهم برای ما، تیم شماست. به همین دلیل، خیلی کم پیش خواهد آمد که استارتاپ های یک نفره را بپذیریم. بهترین کارهای که شما برای بهتر کردن وضعیت درخواست تان می توانید انجام دهید عبارتند از:

  • تیمی داشته باشید که مهارت های مختلف قنی، کسب و کار و دیگر مهارت های مورد نیاز را داشته باشند.
  • ایده تان را اجرایی کرده باشید، نمونه اولیه آن را ایجاد کرده باشید و بر روی آن نمونه، کار کرده باشید.
  • به ما نشان دهید که واقعا روی کسب و کارتان فکر کرده اید، و فقط ننشسته اید خیال بافی کنید! بلکه کاری کرده اید.

آیا سن من تاثیری در فرآیند انتخاب دارد؟

خیر.

چه زمانی مشخص خواهد شد که پذیرفته شده ام یا نه؟

ما تمام سعی‌مان را خواهیم کرد تا ۲ هفته قبل از شروع برنامه، به شما اطلاع دهیم.

آیا لازم است که طرح کسب و کار Business Plan بفرستم؟

خیر. پاسخ دادن به سوالاتی که در فرم درخواست پدیرش پرسیده ایم کافی است. حتی اگر طرح کسب و کار هم داشته باشید، ما علاقه چندانی به دیدنش نداریم!

مهلت ارسال درخواست تا کی هست؟ زمانبندی کلی شتابدهنده TAC به چه شکل است؟

زمانبندی دقیق در سایت اعلام شده است. به متقاضیان محترم پیشنهاد می شود که در ابتدای فراخوان هر دوره، درخواست های خود را ثبت کنند تا ما فرصت بیشتری را برای بررسی همه درخواست ها داشته باشیم. هر دوره شتابدهی در TAC سه ماه خواهد بود که در پایان آن، روز ارائه به سرمایه گذاران برگزار خواهد شد.

یک روز معمولی در TAC برای یک بنیانگذار چگونه خواهد بود؟

استارتاپ شما، کسب و کار و بخش مهمی از زندگی شماست. شما در TAC مانند دیگر تیم ها، هر روز سخت مشغول کار بر روی محصول‌تان خواهید بود. ما به شما نمی گویم چه کار کنید و چه وفت کار کنید. ما فضای را آماده کرده ایم که به استارتاپ شما کمک کند. چند روز یکبار، یک کارگاه آموزشی با حضور منتورها برگزار خواهد شد. منتورهای با تجربه و متخصص ما در زمان های مختلف به TAC سر خواهند زد و در دسترس شما خواهند بود تا به شما کمک کنند. برای مواقعی هم که فشار کار شما را خسته می کند، برنامه های داریم که خستگی تان رفع شود و دوباره با انرژی برگردید سر کارتان.

از کجا مطمئن باشم که اگر درخواست پذیرش بدم، کسی از ایده ام به نفع خودش سوءاستفاده نخواهد کرد؟

ما قطعا علاقه و نیازی به دزدیدن ایده دیگران نداریم. ما خودمان به اندازه کافی ایده هایی که فکر می کنیم جذاب است و هیچ کس تا حالا به ذهنش نرسیده داریم. اطلاعات شما، نزد ما کاملا محرمانه خواهد ماند. اضافه بر آن، ما در فرم درخواست، از شما درباره «فوت کوزه گری» ایده تان نپرسیده ایم. البته باز هم انتخاب با شماست اگرچه امیدواریم اعتبار ما، خیال شما را – اگر نگران هستید – راحت کند.

من در حال حاضر ایده ای ندارم اما از نظر فنی بسیار قوی هستم و دنبال فرصت های خوب می گردم. آیا TAC می تواند به من کمکم کند؟

بله! اگردرکار خود متخصص هستید و به کار در فضای پرهیجان استارتاپی علاقه دارید، قطعا استارتاپ هایی که در TAC هستند می توانند با شما همکاری کنند. اضافه بر آن، می توانید در رویدادهای ما حضور پیدا کنید و شبکه سازی نمایید.

آیا می توانم کارآموزی/کارورزی ام را در TAC بگذرانم؟

بله، درخواست خود را به ایمیل info@tac.ir بفرستید.

ما خودمان کار برنامه نویسی را انجام نداده ایم و آن را برونسپاری کرده ایم. آیا امکان پذیرش ما هم وجود دارد؟

بله. البته ما معتقدیم که تا جای امکان کارهای توسعه و فنی را توسط خودتان و یا اعضای تیم انجام دهید. با این حال، تا زمانی که کنترل کل پروژه از نظر فنی در اختیار شماست و کسی که نرم افزار را نوشته، بعدها مدعی دارایی فکری شما نشود، درخواست پذیرش شما هم بررسی خواهد شد.