۶ مهر

۵ روش برای بهتر تصمیم گرفتن

کارآفرینان به طور ذاتی حل کننده مشکلات هستند. همانطور‌‌‌‌ که می‌دانید، کارهای سخت احتیاج به تصمیم گیری های سخت دارد. در این مطلب ۵ روش به شما آموزش می‌دهیم که بتوانید بهتر بتوانید تصمیم گیری کنید

۱. معطل نکنید

تصمیمات ساده سرگرم کننده هستند. شما می­‌توانید آنها را در لیست موارد انجامی خود، تیک بزنید و احساس کنید که چیزی را در مسیر هدف خود انجام داده ­اید. زمانی که تصمیم‌گیری ها بزرگ تر می‌شود، مثلا شما مجبور هستید برای کسب و کار خود تصمیم‌گیری کنید بهتر است خیلی این تصمیم را به تاخیر نیاندازید، زیرا کار شما مشکل تر می‌شود.

روزانه زمان خاص و مشخصی را برای بررسی جوانب مثبت، منفی، خطرات و نتایج واقع بینانه تصمیم خود، اختصاص دهید. در طول این جلسات، اثرات مرتبه دوم و سوم تصمیم خود را در نظر داشته باشید.

پوشاندن مشکلات خود و نادیده گرفتن آنها، کمکی به اتخاذ تصمیمات بهتر نخواهد کرد.

۲.  احساسی فکر نکنید

تصمیم‌گیری می­‌تواند مشکل باشد تنها به این دلیل که شما بیش از اندازه روی نحوه­ ی تاثیر تصمیمتان، روی ظاهر و احساس خود سرمایه ­گذاری می­‌کنید. آیا می­‌توانید مشکل خود را هدفمند حل کنید؟ اگر پاسختان بله است! دلایل بالقوه خود را لیست نمایید و احساسات و نفس خود کنار بگذارید

تصور کنید کسب و کار شما، درآمد مناسبی برای تحقق اهدافتان، تولید نمی‌­کند. علل خاص این امر کدامند؟

  • آیا مشکل موقعیتی دارید؟
  • آیا قیمت گذاری شما مناسب است؟
  • آیا مشتریان بالقوه شما، نام تجاریتان را می­‌شناسند؟
  • چه چیزی می­تواند به شما در حل این مشکل کمک نماید؟

به جای تمرکز روی کمبودهای شخصی، با تمرکز روی واقعیت­ها، قادر خواهید بود تصمیمات بهتری اتخاذ نمایید. اگر در کسب و کار خود، از بازاریابی گرفته تا خدمات به مشتریان، نیاز به کمکی دارید، گزینه­ هایی پیش روی خود دارید.

خود آگاهی، قدرت کارآفرینان است.

۳. از متخصصان بپرسید

تصمیمی که شما در حال اتخاذ آن هستید، به احتمال زیاد در گذشته انجام شده است. مشکلاتی که شما در تلاش برای رفع آنها هستید، بسیار محتمل است که شخص دیگری همین مشکلات را در مقیاس بزرگتری حل کرده باشد.

خوشبختانه، کارآفرینان بسیار قابل دسترس و عاشق کمک به یکدیگر هستند. برای کسب کمک از یک متخصص در ارتباط با درخواستتان، عوامل تأثیرگذار در ناحیه خودتان را برای جذب کمک را بررسی نمایید، و سپس یادداشتی را برای کمک به آنها ارسال نمایید. به حقایق توجه کنید، افکار و گزینه­ های خود را در نظر داشته باشید.

بهره­ گیری از تجربیات یک شخص ثالث بی طرف برای کمک به شما در تصمیم‌گیری، شما را هدفمند خواهد کرد.

به جای تلاش برای اختراع دوباره چرخ، با استفاده از یک راهکار ثابت شده، اقدام نمایید.

۴. داده­ های خود را نقد کنید

شما هرگز اطلاعات کاملی برای اینکه بتوانید یک تصمیم با خیال راحت بگیرید ندارید، این موضوع ایرادی ندارد.

با این حال این مسئولیت شماست که به دنبال داده ­های درست باشید. تکیه بر نظر یکی از دوستان به عنوان منبع داده قابل اعتماد، ممکن است شما را در خطر قرار دهد. در عوض، در صورتی که تصمیم شما اثراتی را روی مشتریان دارد، از بازخورد کمی و کیفی مشتریان استفاده نمایید. از گزارشاتی که در صنعت شما هست استفاده کنید و اگر در حال اتخاذ حرکتی استراتژیک هستید، نظر کارشناسان حوزه خود را جویا شوید. تنها چیزی که بدتر از نداشتن داده است، اعتماد به داده­ های اشتباه است، بنابراین در مورد ورودی­های، فرآیند اتخاذ تصمیم خود، مراقب باشید.

به دنبال داده­ های قابل اعتماد باشید، خواهید دید که توانایی تصمیم­گیری­تان، بهبود پیدا خواهد کرد.

۵. طرحی برای روز نتیجه‌گیری داشته باشید

گام نهایی در تصمیم­‌گیری، درک خطرات ورای تصمیم اتخاذ شده است.

من دوست دارم از این موضوع با عبارت برنامه­ ریزی برای روز نتیجه گیری، یاد کنم. ۱۰ دقیقه بنشینید و عمیقا در مورد بدترین حالت ناشی از تصمیم خود، تفکر نمایید. برای مثال، اگر نیاز است، به فردی اجازه دهید که از کسب و کار شما، خارج شود، بدترین نتیجه مورد انتظار چه خواهد بود؟ شاید آنها بخواهند از شما به دلیل اخراج غیر قانونی شکایت کنند و یا ممکن است، تیمتان انگیزه خود را از دست دهند. راه­هایی بسیاری برای کاهش خطرات ناشی از هر تصمیم وجود دارند، با این حال در ابتدا نیاز است، به وضوح، این خطرات را تشخیص دهید.

مواقعی که تصمیم اشتباه می­گیرید، خود را سرزنش نکنید. در عوض، دلایل شکست خود را بیابید، سپس آن را یادداشت نماید، تا بار دیگر چنین اشتباهی نداشته باشید.

 

منبع


روابط عمومی
شتابدهنده تک TAC، توسط پیشکسوتان بخش خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور برای حمایت از کارآفرینان جوان و خوشفکر ایران عزیزمان راه اندازی شده است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *