۴ مهر

شتابدهنده‌ها دقیقا چه کاری انجام می دهند؟

تبلیغات وسیع و گسترده در مورد استارتاپ ها و سرمایه گذاران پرخطر در سالهای اخیر نقشهای جدیدی را ایجاد کرده است. یکی از آنها شتابدهنده های فناوری می باشد که توجه های زیادی را به خود جلب کرده و کمتر مورد بررسی قرار گرفته است. به علاوه این شتابدهنده ها به اشتباه با مراکز و موسساتی که از ایده های اولیه و استارتاپهایی که هنوز در مراحل اولیه هستند مانند مراکز رشد، و … اشتباه گرفته می شوند.

در آنالیز و بررسی که توسط موسسه Brooking انجام شده برخی ابهامات در مورد کاری که شتابدهنده ها انجام می دهند و تفاوت آنها با سایر موسساتی که استارتاپ ها را در مراحل اولیه حمایت می کنند مشخص شده است. همچنین  تحقیقاتی در مورد تاثیر شتابدهنده ها در مورد رسیدن به اهدافشان، بهترین برنامه های شتابدهی، اندازه ، دامنه و برخی ارقام و آمار در ایالات متحده آمریکا انجام شده است.

شتابدهنده ها نقش زیادی در راه اندازی استارتاپ ها در دنیا دارند. همچنین شواهد اولیه نشان دهنده نقش و تاثیر زیاد شتابدهنده ها بر نتیجه راه اندازی استارتاپ ها و همچنین عملکرد استارتاپها بوده است.

شتابدهنده ها از استارتاپ های Growth-driven  (رشد محور) از طریق آموزش، مربیگری، و تامین مالی حمایت می کنند. استارتاپ ها برای مدت زمان مشخصی به شتابدهنده وارد می شوند. تجربه شتاب دهی یک فرایند آموزش فشرده، سریع و همه جانبه با هدف افزایش سرعت چرخه عمر یک شرکت جوان و خلاق، تنها در چند ماه است.

Susan Cohen از دانشگاه Richmond و Yael Hochberg از دانشگاه Rice چهار عامل را که باعث برجسته و منحصر شدن شتاب دهنده ها است ذکر می کنند: «آنها مدت زمان ثابت و مشخصی دارند، بر اساس گروه و تیم هستند، و مربیگری دارند، و آنها در جلسه Demo فارغ التحصیل می شوند. هیچ کدام از دیگر موسسات که قبلا ذکر شد این خصوصیت را ندارند.»

جدول زیر تفاوت شتابدهنده ها و سایر مراکز را به طور واضح مشخص می کند:

 
مراکز رشد سرمایه گذاران فرشته شتابدهنده ها ترکیبی
مدت زمان ۱ تا ۵ سال مداوم ۳ تا ۶ ماه ۳ماه تا ۲ سال
دوره ای خیر خیر بله خیر
مدل کسب و کار اجاره محل/ بدون منفعت سرمایه گذاری سرمایه گذاری/ می تواند بدون منفعت هم باشد سرمایه گذاری / میتواند بدون منفعت هم باشد
انتخاب تیم های نوپا بدون رقابت رقابتی رقابتی/ دوره ای
مرحله ریسک پذیری مراحل اولیه یا آخر اولیه اولیه
آموزش از طریق مدرسان  ندارد سمینارها و کارگاه ها
منتورینگ خیلی کم در صورت نیاز توسط سرمایه گذار زیاد، توسط منتورهای شتابدهنده یا دیگران پشتیبانی توسط کارکنان خبره
موقیت مکانی تیم های نوپا در محل خارج محل در محل در محل

روابط عمومی
شتابدهنده تک TAC، توسط پیشکسوتان بخش خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور برای حمایت از کارآفرینان جوان و خوشفکر ایران عزیزمان راه اندازی شده است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *