۱۲ خرداد

۴ پیش شرط برای استفاده موفق استارتاپ ها از یک برنامه شتابدهی

۵ پیش شرط برای استفاده موفق استارتاپ ها از یک برنامه شتابدهی

شتاب دهنده ها و برنامه های شتابدهی، ساختارهایی حمایتی هستند که در دوره های کوتاه مدت چند ماهه به استارت آپ ها کمک می کنند سریعتر محصولات نوآورانه خود را کامل نموده و وارد بازار کنند. این حمایت ها در قالب شراکت و در ازای بخشی از سهام، شامل سرمایه نقدی، فضای کاری، راهنمایی و مشاوره و ایجاد دسترسی به بازارهای اولیه می باشد.

اگر شما یک تیم استارتاپی هستید و پیاده سازی و اجرای ایده ای را شروع کرده اید و نمونه اولیه از آن را ساخته اید می توانید از خدمات چنین مراکزی بهره مند شوند. برای اینکه یک برنامه شتاب دهی برای استارت آپ شما مفید واقع شود باید ۵ نکته مهم زیر را در نظر بگیرید و آمادگی لازم را داشته باشید:

۱. اختصاص زمان و انرژی کافی در دوره شتابدهی

در هر برنامه شتابدهی نباید منتظر باشید که کسی به شما چیزی بدهد بلکه باید شما برای بدست آوردن آن چیز تلاش کنید. در واقع هرچقدر برنامه را جدی بگیرید برای شما نتایج بهتری در پی خواهد داشت و هر چه قدر برای آن وقت بگذارید بیشتر استفاده می کنید.

دور بودن مسیرها و ماندن در ترافیک برای کسی که در پی رسیدن به موفقیت است نباید مانعی بزرگی ایجاد کند. حضور در فضای شتابدهنده به همراه باقی اعضای تیم بسیار مفید و کار کردن با هم بسیار مفید است و به تیم استارتاپی تمرکز می دهد. و آنان را در جریان اتفاقات و برنامه های آموزشی قرار خواهد داد.

۲. درک مزایای برنامه شتابدهی برای استارتاپ شما

هر برنامه شتابدهی نمی تواند برای کسب و کار نوپای شما مفید باشد. هر شتابدهنده با توجه به امکانات، دسترسی ها، منتورها و مدل فعالیت خود، با دیگری تفاوت دارد. بنابراین باید پیش از اقدام برای ورود به یک برنامه شتابدهی، در مورد مزایای آن و تاثیری که بر روی کسب و کارتان خواهد داشت تحقیق کنید و تصویر درستی داشته باشید.

۳. حاضرید تلاش مضاعف کنید

ورود به یک شتابدهنده، اول سخت کار کردن و تلاش است. تا چشم به هم بزنید دوره شتابدهی به پایان می رسد. در نتیجه باید تا جای امکان تمام توان خود را برای استفاده هرچه بهتر از این زمان محدود بکار ببرید.

۴. فقط و فقط بر روی استارتاپ تان متمرکز هستید

اگر درگیری های ذهنی و کسب و کاری دیگری در کنار استارتاپ تان دارید و یا همزمان دارید بر روی چند ایده و پروژه کار می کند به امید اینکه یکی از آن ها یا همه با هم به نتیجه برسند، و یا اینکه در جایی کارمند هستید و می خواهید پس از کار،‌ به استارتاپ تان بپردازید این یعنی چنین استارتاپی را به اندازه کافی جدی نگرفته اید.

تمرکز بر یک کار شما را هرچه سریعتر به نتیجه می رساند چه این نتیجه خوشایند باشد چه نه. اگر تمرکز اصلی شما استارتاپ تان نیست برنامه های شتابدهی برای شما مناسب نخواهند بود.

۵. صرفا دنبال سرمایه یا فضای کار جذاب نیستید

اگر هدف اصلی شما از ورود به یک شتاب دهنده استفاده از سرمایه نقدی و یا فضای کاری است که در اختیار شما قرار داده می شود، مطمئن باشید که یک جای کار دارد می لنگد.

سرمایه ای که در شتابدهنده ها به استارتاپ ها داده می شود جایزه و یا دستمزد نیست بلکه بودجه ای است که در ازای سهام به استارتاپ داده می شود و باید بر روی استارتاپ هزینه شود.

مدل های مختلفی برای اختصاص سرمایه شتابدهنده ها به استارتاپ ها وجود دارد. برخی از برنامه های شتابدهی اجازه نمی دهند که از این بودجه برای خود یا اعضای تیم حقوق برداشت کنید. برخی، پول نقد به شما نمی دهند و امکاناتی در اختیارتان می گذارند به ارزش آن پول. برخی دیگر در ابتدا پول نمی دهد و از شما فاکتور هزینه می خواهند و بعدا پرداخت می کنند. تعداد دیگری هم مانند شتاب دهنده تک، پول را به صورت مرحله ای و بر اساس پیشرفت و نیاز کار در اختیار بنیانگذار می گذارند و محدودیتی برای برداشت به عنوان حقوق ندارند.

اما مهمتر و با ارزش تر از پول، شبکه منتورها و ارتباطاتی است که شتابدهنده ها دارند. چرا که بسیاری از این افراد و روابط را نمی توان با پول بدست آورد و همچنین، اثرگذاری آن ها از پول های محدود بسیار بیشتر است.

اگر تیم شما این پیش شرط ها را دارد شما می توانید در فراخوان جدید برنامه شتابدهی تک که در حوزه های آموزش، تبلیغات، تولید محتوا، گردشگری، سبک زندگی و سلامت می باشد شرکت کنید.

 


روابط عمومی
شتابدهنده تک TAC، توسط بخش خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور برای حمایت از استارتاپ ها و کارآفرینان جوان و خوشفکر ایران عزیزمان راه اندازی شده و فعالیت می کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *