۳ مهر

تاثیر شتابدهنده‌ها بر توسعه اقتصاد دانش بنیان

امروزه به نظر می آید که تعداد شتابدهنده ها از تعداد استارتاپ ها در حال پیشی گرفتن است و هفته ای نیست که شتابدهنده جدیدی به وجود نیاید. به گفته Peter Relan در گزارش اخیر خود، شتابدهنده ها به بخشی از صنعت تبدیل شده اند و ۹۰ درصد از آنها به احتمال زیاد شکست میخورند.

حتی اگر آنها شکست بخورند با این حال شتابدهنده ها نقش بسیار مهمی در اکوسیستم کارآفرینی را دارا هستند، چرا که تعداد زیادی شغل ایجاد کرده اند. در مقاله ای در سایت AllThingsD ، آقای کریستیانسن معتقد است که ارزش بنیادی شتاب دهنده ها در دو بخش می باشد:

۱- در توانایی برای رشد اقتصادی

۲- پرورش فرهنگ کارآفرینی در جوامع محلی

کریستیانسن، که رئیس کانال فروش برای بازارهای نوظهور در گوگل و همچنین بنیانگذار Seed-DB می باشد،در سال ۲۰۰۹ یک پایگاه داده از شتاب دهنده ها و استارتاپ ها ایجاد کرده است که امروز ۱۳۴ شتابدهنده در ۳۳ کشور جهان اطلاعاتشان در این پایگاه داده قرار دارد.

قابل توجه ترین و مهمترین نکته این است، داده هایی را که کریستیانسن از Seed-DB در مورد تاثیر برنامه های شتاب دهنده جمع آوری کرده، این واقعیت را بیان می کند که شتابدهنده ها بیش از ۲۰۰۰ استارتاپ راه اندازی کرده اند، که در مجموع ۱.۶ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده اند. تخمین زده می شود که حدود ۱۰۰ عدد از این استارتاپهای راه اندازی شده در حال حاضر حدود ۱ میلیارد دلار فروخته شده اند و از همه مهمتر، استارتاپهایی که از شتاب دهنده فارغ التحصیل شده اند بیش از ۴۸۰۰ شغل ایجاد کرده اند..

البته منابع اطلاعاتی خیلی کامل نیستند و این داده ها بر اساس تعدادی از استارتاپها به دست آمده (و بسیاری ارزش خود را اعلام نکرده اند) و بر اساس عدد و ارقامی می باشد که خود استارتاپها اعلام کرده اند (در کنار داده هایی که از CrunchBase به دست آمده). با این حال، کریستیانسن تخمین می زند که همه شتابدهنده ها (بر اساس گزارشی که داده اند) ، تعداد کل شغلی که ایجاد کرده اند در واقع به ۷۰۰۰ نزدیک تر است.

استارتاپ ها و شتابدهنده ها پیستون مهمی در موتور ایجاد شغل هستند. تحقیقی که بنیاد کافمن انجام داده است یک چشم انداز از نقش مهم آنها را ارائه داده است. که نشان می دهد که، بین سال های ۱۹۸۰ و ۲۰۰۵، تمام رشد خالص اشتغال ناشی از شرکتهای کمتر از پنج ساله بوده است و این نشان دهنده اهمیت حمایت سیاستمداران از کسب و کارهای کوچک می باشد.

موسسات کوچک و متوسط نوش‌داروی حل مشکلات نیستند، اما آنها نقش مهمی را بازی می کنند. برای شتابدهنده ها، مهم نیست که همه استارتاپ هایشان بتوانند برای دور بعدی سرمایه زیادی جذب کنند، برای آنها مهم است که فارغ التحصیلان آنها چگونه به خوبی یک شبکه برای حمایت از افراد دیگر و برای شرکت های آینده بسازند. هرچه این ارتباطات قوی تر باشد شغهای بیشتری در آینده ایجاد خواهد شد.

 

با توجه به نقش مهمی که استارتاپها و شتابدهنده ها در پیشرفت اقتصادی کشورمان ایفا میکنند، اگر شما تیمی هستید و قصد دارید کسب و کار خود را راه اندازی کنید و یا سرمایه گذاری هستید که میخواهید سرمایه خود را در این راه بگذارید از این همکاری بسیار خوشحال می شویم.

ثبت درخواست

همکاری جهت سرمایه گذاری

 

 

 


روابط عمومی
شتابدهنده تک TAC، توسط بخش خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور برای حمایت از استارتاپ ها و کارآفرینان جوان و خوشفکر ایران عزیزمان راه اندازی شده و فعالیت می کند.