۳۱ شهریور

تصمیم بدون ترس برای استارتاپها

زمانیکه با یکی از دوستانم که CEO  یک استارتاپ بود برای خوردن صبحانه رفتم و باهم به صحبت پرداختیم. یکی از مسائلی که بیان کرد این بود که در زمان تصمیم گیری هنوز مهندسی فکر می کند و تصمیم می گیرد و در واقع نحوه تصمیم گیری هایش مانند یک شرکت بزرگ می باشد

سرعت = همین حالا اجرا کنید

همانطور که ژنرال جورج پاتون گفته است: «طرح خوبی که در حال حاضر اجرا شود بهتر از یک برنامه کامل هفته آینده انجام شود.» این قضیه در مورد شرکت شما هم صدق می کند. در یک استارتاپ بسیاری از تصمیمات باید با عدم قطعیت گرفته شود. از آنجایی که وضعیت هر استارتاپ منحصر به فرد می باشد هیچ راه حل مناسب مهندسی و از پیش تعیین شده ای برای مشکلات مشتری یا رقیب وجود ندارد و شما باید خودتان راه حل مناسب را پیدا کرده و امتحان کنید. البته این بدان معنی نیست که بر روی سرنوشت خودتان با هوا و هوس ریسک کنید بلکه به معنای انجام برنامه ها و کارها با درجه قابل قبولی از  خطر، و انجام آن را به سرعت می باشد.  به طور کلی، شرکتهایی که به طور مداوم تصمیم گیری کرده و آن را به سرعت پیاده ساری میکنند دستاوردهای فوق العاده ای داشته و نسبت به رقبای خود دارای مزیت رقابتی می باشند.

ابتکاراتی برای تصمیم گیری مدیر استارتاپ

پیشنهاد ابتکاری من به دوستم این بود که به تصمیمات از دو جنبه فکر و توجه کند: تصمیمهایی که برگشت پذیر هستند و آنهاییکه غیر قابل برگشت هستند.

نمونه ای از یک تصمیم قابل برگشت می تواند اضافه کردن یک ویژگی به محصول، یک الگوریتم جدید در کد، هدف قرار دادن یک مجموعه خاص از مشتریان و… باشد و اگر این تصمیم  بد بود شما می توانید در یک زمان معقول آن را حل کنید.

یک تصمیم غیر قابل برگشت اخراج یک کارمند، ارائه محصول به بازار، یک اجاره نامه پنج ساله برای یک ساختمان جدید و گران قیمت و … غیره ! این ها تصمیماتی هستند که به عقب برگشتن آن ها سخت تر و پیچیده تر می باشد.

توصیه من به این دوستم این بود که سیاست تصمیم گیری قابل برگشت را قبل از آن که کسی دفتر او را ترک نماید و یا قبل از این که جلسه به پایان رسد شروع نماید. در استارتاپ مهم نیست که اگر ۱۰۰٪ حق با شماست و یا زمان کافی دارید. آنچه مهم است داشتن حرکت رو به جلو و حرکتی مبتنی بر بازخورد می باشد (به عنوان مثال توسعه مشتری) که به شما کمک کند به سرعت تشخیص دهید که تصمیم درستی گرفته اید یا نه. به همین دلیل است که سیستم کاری استارتاپها چالاک می باشد. زمانی که یک شرکت، بزرگ می شود کمیته ای برای سازماندهی تاریخ جلسات تعیین می شود تا آنها بتوانند جلسه ای را تشکیل دهند و در این مدت استارتاپ ۲۰ تصمیم مختلف را امتحان کرده است.

سرعت به طور مداوم در طول زمان

استارتاپ ها که به سیستم چالاک تسلط دارند به یک ترفند دیگر نیز مسلط هستند و آن توانایی تصمیم گیری سریع به طور مداوم در طولانی مدت نه فقط برای مدیر عامل و یا کارکنان اجرایی ، بلکه برای کل شرکت می باشد

سرعت همه کارها در یک استارتاپ ۱۰ برابر بیشتر از یک شرکت معمولی می باشد.

 

منبع


روابط عمومی
شتابدهنده تک TAC، توسط بخش خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور برای حمایت از استارتاپ ها و کارآفرینان جوان و خوشفکر ایران عزیزمان راه اندازی شده و فعالیت می کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *